Slavné atentáty na americké prezidenty

V první epizodě nové série zmínil senátor Theodor Gates dva slavné atentáty na americké prezidenty. Konkrétně atentáty na prezidenta Forda a Regana. Americká hlava státu je jednou z nejmocnějších bytostí na světě, tudíž se není čemu divit, že jí často někdo usiluje o život. Společně si shrneme události i průběh dvou nejslavnějších atentátů na Lincolna či Kennedyho a připomeneme také pokusy o zavražditprezidenty Forda nebo Regana.

 

 

Atentát na Abrahama Lincolna

Tento prezident nastoupil do úřadu 4. března roku 1861.  Jeho odpůrci ho údajně chtěli zavraždit už cestou na jeho inauguraci. Dodnes se však neprokázalo, zda obavy z tohoto útoku byly oprávněné. Lincoln a člen jeho ochranky Allan Pinkerton ale považovali tuto hrozbu za velmi reálnou, a proto podnikli řadu rozsáhlých bezpečnostních opatření, díky kterým nově zvolený prezident bezpečně projel Baltimorem, kde se měl útok odehrát.

 

Údajný pokus o atentát na Lincolna

Pinkerton (nalevo) s Abrahamem Lincolnem a generálmajorem Johnem A. Clearnandem (napravo).

Druhý pokus zavraždit tohoto prezidenta se odehrál v srpnu roku 1864, kdy ho o pouhých několik centimetrů minula kulka vystřelená z pušky (proletěla jeho kloboukem), když jel kolem jedenácté večer bez ochranky z Bílého domu na svou chatu.

 

Lincolnova administrativa působila v době Války Serveru proti Jihu a byl to právě on, kdo prosazoval nový dodatek ústavy, který by zakázal otroctví. Válku nakonec vyhrál Sever v čele s Lincolnem a otroctví tak bylo zrušeno na celém území Spojených států. Tento konflikt se ale stal Lincolnovi osudným, když ho 14. dubna 1865 ve Fordově divadle zastřelil fanatický přívrženec Jihu John Booth, který pronikl do lóže a zezadu střelil prezidenta do hlavy. Poté spadl z lóže na jeviště a pokoušel se předstírat, že celá situace je součástí hry. To se mu ale nepodařilo, a tak vyběhl z divadla, nasedl na koně, kterého si tam předem připravil a uprchl. Booth byl dopaden a zastřelen 26. dubna 1865.

 

Atentát v divadle

Atentát na prezidenta Lincolna ve Fordově dovadle.

Atentát na J. F. Kennedyho

Celým jménem John Fitzgerald Kennedy byl 35. prezidentem Spojených států. Spolu s Margaret Thatcherovou významně přispěl k pádu Železné opony. Pokusil se svrhnout komunistický režim Fidela Castra a odsouhlasil start amerického vesmírného programu.

Kennedy byl zavražděn při návštěvě Dallasu v pátek 22. listopadu 1963. Prezident zde chtěl zahájit svou kampaň na druhé funkční období. Podle oficiální verze padly celkem tři výstřely a jediným střelcem byl Lee Harvey Oswald. Prezident byl po činu odvezen do nejbližší nemocnice, kde však ve 13:45 zemřel. Kennedyho první kulka minula, druhá ho ale bohužel zasáhla a třetí mu v hlavě udělala díru o velikosti lidské pěsti.

 

Atentát na JFK

Prezident Kennedy projíždí přeplněnými ulicemi Dallasu.

Kromě oficiální verze atentátu existuje také neoficiální, kterou představil státní návladní z New Orleans Jim Garrison. Podle této verze bylo vypáleno pět až šest výstřelů a střelci byli minimálně dva, nebo tři. Tato verze zpochybňuje i osobu samotného atentátníka. Oswald byl podle této verze jen ve špatný čas na špatném místě. Faktem zůstává, že Oswald se k činu nikdy nepřiznal a po dvou dnech byl zavražděn ve své cele. Tato verze však nikdy nebyla zcela prokázána.

 

Atentát na JFK2

Atentátník Lee Harvey Oswald je zatýkán policí.

Pokus o atentát na Geralda Forda

Zatímco poslední dva atentáty byly úspěšné, tento skončil neúspěchem. Lynette Formmeová, členka sekty Charlese Mansona, zamýšlela prezidenta zabít střelou do hlavy v kalifornském Sacramentu. Chtěla tak přitáhnout pozornost ke stromům, jejichž existence byla ohrožena kalifornským smogem. Dostala se k prezidentovi velmi blízko, ale nepovedlo se jí vystřelit. Agent tajné služby ji několik sekund na to zbraň vytrhl a povalil Frommerovou na zem. Prezident byl poté tajnou službou eskortován z oblasti.

Tento pokus o atentát se odehrál 5. září 1975 v 10:04 ráno.

 

Pokus o atentát na Geralda Forda

Prezident Ford je ochrankou odváděn z místa činu.

Atentát na Ronalda Regana

Tento atentát byl na rozdíl od toho Fordova skutečně proveden a to konkrétně 30. března 1981, kdy byl Regan ve funkci pouhých 69 dnů. Za atentátem stál psychicky narušený John Hinckley, který si chtěl tímto činem získat pozornost svého idolu – herečky Jodie Fosterové, kterou si zamiloval ve filmu Taxikář. Čin se odehrál ve 14:30, kdy prezident odcházel z hotelu Hilton a mířil k prezidentské limuzíně. Hinckley vyskočil z davu a vypálil na prezidenta z revolveru šest ran, přičemž prezidenta zasáhla až ta šestá, která se odrazila od karoserie prezidentské limuzíny. Ochranka a kolem stojící lidé okamžitě zasáhli a Hinckleyho odzbrojili a povalili. Kulka Reganovi poranila plíci.

 

Atebtát na Ronalda Regana

Zbraň, která byla použita k atentátu na Regana.

 

Agenti tajné služby poté prezidenta naložili do limuzíny a převezli ho do Univerzitní nemocnice George Washingtona. Lékařskému týmu se podařilo prezidenta zachránit a po třinácti dnech byl z nemocnice propuštěn.

 

Více si o těchto událostech a i dalších atentátech na americké prezidenty si můžete přečíst na anglické Wikipedii.

 

Zdroj obrázků: Wikipedie

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *